20. októbra 2021

Rakovina hrubého čreva

By: Roman Valent / AJMedical / 0 comment

Rakovina hrubého čreva alebo konečníka (časť hrubého čreva) je druhým najčastejším onkologickým ochorením u žien a tretím najčastejším onkologickým ochorením u mužov. Je to spôsobené abnormálnym rastom buniek, ktoré majú schopnosť prerastania a taktiež šírenia sa do iných častí tela (metastázovania). Predpokladá sa, že vo väčšine prípadov tento proces začína rastom  črevného polypu, ktorý sa môže v zmysle svojej štruktúry časom zmeniť na určitý druh rakoviny. Medzi príznaky a symptómy patria krv v stolici, zmena typu stolice, nechutenstvo, chudnutie a zvýšený pocit únavy.

Medzi rizikové faktory rakoviny hrubého čreva a konečníka patrí životný štýl, vyšší vek, dedičné genetické poruchy, diéta, fajčenie, alkohol, nedostatok fyzickej aktivity, rodinná anamnéza rakoviny hrubého čreva a polypov v hrubom čreve, prítomnosť zápalového ochorenia čriev ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída, prítomnosť polypov v hrubom čreve, typ etnickej rasy, vystavenie ionizačnému žiareniu, a prítomnosť iných chorôb, ako je cukrovka a obezita. Ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou rakoviny hrubého čreva môžu mať vyššie riziko vzniku polypov alebo rakoviny čreva – preto by mali byť pod pravidelným dohľadom odborníka.

Skríning rakoviny hrubého čreva má veľmi dôležitú úlohu, pretože má potenciál predchádzať zbytočným úmrtiam na rakovinu hrubého čreva. Skríningové programy sa medzi jednotlivými krajinami líšia, ale vo viacerých krajinách sa odporúča skríning nad 50 rokov.

Príznaky a symptómy rakoviny čreva závisia od umiestnenia rakoviny v čreve a od toho, či sa rozšírila aj inde v tele. Medzi klasické varovné príznaky patrí: zhoršujúca sa zápcha alebo hnačka, krv v stolici, zúženie (hrúbky) stolice, nechutenstvo, chudnutie a nevoľnosť alebo zvracanie.

Objednajte sa na vyšetrenie v A&J Medical

Diagnóza

Rakovina hrubého čreva je najčastejšie diagnostikovaná sigmoidoskopiou alebo kolonoskopiou. Následne sa vykonáva biopsia a rôzne ďalšie vyšetrenia (podľa potreby).

Skríning (zisťovanie prítomnosti rakoviny ešte pred objavením sa symptómov) je účinný v zmysle  prevencie a znižovania počtu úmrtí na rakovinu hrubého čreva.

Liečba

Liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka môže zahŕňať kombináciu chirurgického zákroku, rádioterapie a chemoterapie. V súčasnosti sú k dispozícii aj rôzne minimálne invazívne techniky na zníženie celkových následkov a záťaže rozsiahleho chirurgického výkonu na pacienta.

Objednajte sa na vyšetrenie v A&J Medical

DOHODNITE SI STRETNUTIE  Odoberať
  Notifikovať
  guest
  0 Comments
  Spätná väzba
  Všetky komentáre
  0
  Okomentovaťx