
Divertikulárna choroba
Divertikulárna choroba pozostáva z troch podskupín, ktoré zahŕňajú vývoj malých vydutín alebo „vreciek“ v stene hrubého čreva, vrátane divertikulózy, divertikulitídy a ďalších komplikácií divertikulózy vrátane krvácania, striktúr alebo tvorby fistúl.
Divertikulóza
Divertikulóza je tvorba/prítomnosť početných vydutín alebo „vreciek“ – divertikulov vo výstelke čreva. Predpokladá sa, že divertikuly, ktoré sa môžu pohybovať od veľkosti hrášku až po omnoho väčšie, vytvárajú sa zvýšeným tlakom na oslabené miesta črevnej steny. Divertikuly sa môžu vytvárať v dôsledku nadmerného tlačenia na stolicu alebo pri zápche, ale môžu sa tiež vyvinúť v dôsledku oslabenia črevnej steny spojenej so starnutím. Najčastejšie sa vyskytujú v dolnej časti hrubého čreva (nazývané sigmoidná časť hrubého čreva).
Divertikulóza je veľmi častá a vyskytuje sa u 10% ľudí starších ako 40 rokov a u 50% ľudí starších ako 60 rokov. Väčšina ľudí však nemá žiadne, alebo len málo symptómov divertikulózy.
Príznaky môžu zahŕňať bolesť brucha, nadúvanie, nevoľnosť, riedku stolicu alebo tuhú stolicu (vo forme „bobkov“).
Komplikácie sa môžu vyskytnúť asi u 20% ľudí s divertikulózou. Komplikácie môžu zahŕňať krvácanie z konečníka, divertkulitídu, striktúry, obštrukciu, divertulárny absces, zápal pobrušnice alebo tvorbu fistuly.
Divertikulárne krvácanie
Divertikulárne krvácanie je bežnou komplikáciou a môže sa vyskytnúť v dôsledku poškodenia malých ciev, ktoré sú v okolí divertikulov. Väčšina krvácaní ustúpi spontánne, ale pacienti musia byť vyšetrení, aby sa vylúčili aj iné príčiny krvácania, vrátane polypov a rakoviny. Pacienti príležitostne potrebujú antibiotiká, krvnú transfúziu alebo inú intervenciu na zastavenie krvácania.
Objednajte sa na vyšetrenie v A&J Medical
Divertikulitída
K divertikulitíde dochádza vtedy, ak je v jednom alebo viacerých divertikuloch zápal a infekcia. Obvykle sa to stane, keď sa divertikel zablokuje stolicou, čo umožní okamžité hromadenie a množenie baktérií a následný rozvoj infekcie. Divertikulitída, infekcia a zápal divertikulózy, sa môže objaviť náhle a bez varovania.
Príznaky divertikulitídy môžu zahŕňať:
Striedanie hnačiek a zápchy.
Bolestivé kŕče alebo zvýšená citlivosť v podbrušku
Triaška alebo horúčka
V dôsledku divertikulitídy môžu nastať vážne komplikácie. Väčšina z nich vzniká následkom natrhnutia alebo perforácie črevnej steny. Ak k tomu dôjde, črevný obsah môže unikať z čriev do okolitej brušnej dutiny a spôsobiť nasledujúce problémy:
Peritonitída (bolestivá infekcia brušnej dutiny)
Abscesy („ohraničené“ ložiská infekcie v dutine brušnej)
Obštrukcia (upchatie) čreva
Liečba
Tieto komplikácie vyžadujú hospitalizáciu, antibiotiká a môžu vyžadovať rádiologickú alebo chirurgickú intervenciu. Chirurgický zákrok obvykle zahŕňa resekciu čreva, ktorú je možné vykonať aj laparoskopicky.
Ďalšou komplikáciou divertikulitídy je tvorba fistuly. Fistula je abnormálne spojenie medzi dvoma orgánmi alebo medzi orgánom a kožou. Bežný typ fistuly je medzi močovým mechúrom a hrubým črevom. To si vyžaduje chirurgický zákrok na odstránenie fistuly a postihnutej časti hrubého čreva.
Ako sa dá predísť divertikulóze?
Diéta s vysokým obsahom vlákniny sa odporúča na prevenciu divertikulózy, ako aj pri liečbe komplikácií divertikulitídy. U pacientov sa však môžu vyvinúť príznaky, ako aj komplikácie divertikulózy aj pri diéte s vysokým obsahom vlákniny, pretože patofyziológia divertikulózy doteraz nie je do detailov známa.
Zmeny stolice / Vyprázdňovania sa